Edukacja prawna w Sądzie

PROGRAM EDUKACYJNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Zapraszamy wszystkie szkoły do uczestnictwa w programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Łodzi Widzewa w Łodzi.

W ramach programu dla najmłodszych (w wieku od 6 do 10 lat) klasa szkolna bierze udział jako publiczność w symulowanej rozprawie karnej. W role pokrzywdzonego i oskarżonego wcielają się pracownicy sądu. Po przeprowadzonej symulowanej rozprawie dzieci wspólnie z sądem analizują problem i zastanawiają się, jakie powinno zapaść orzeczenie. Symulacja rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 11-tej i trwa około 30 – 40 minut.

Klasa szkolna starszych dzieci (w wieku od 12 do 15 lat) bierze udział jako publiczność w symulowanej rozprawie przed sądem dla nieletnich. Rozprawa może być połączona z wystąpieniem policjanta lub prokuratora o narkotykach, tak zwanych dopalaczach, przemocy albo innych problemach o podobnej wadze. Symulacja rozpoczyna się najczęściej o godzinie 11-tej i trwa około 1 godziny.

Klasa młodzieży dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych bierze już udział w prawdziwych rozprawach prowadzonych przez sąd cywilny. To sesja z realnymi sprawami rozstrzyganymi przez sądy cywilne, dotyczącymi na przykład pożyczek, spadków, odpowiedzialności cywilnej. Udział w rozprawie poprzedzony jest udzieleniem przez pracownika sądu podstawowych informacji o zasadach postępowania cywilnego. Wydarzenie takie rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 10-tej i trwa około 3-4 godzin.

Zaznaczamy, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i terminów, kolejność zgłoszeń będzie decydować o zaproszeniu danej klasy do sądu.

Zapraszamy do kontaktu z naszym Sądem.

 

Zgłoszenia przyjmuje:

Agnieszka Szymańska

Oddział Administracyjny
Al. Piłsudskiego 143, II piętro, pokój 207

tel.: (42) 677-47-28

tel.: (42) 677-95-23

sędzia Dorota Łopalewska

tel.: (42) 677-95-02, 660 559 605

sędzia Bartosz Lewandowski

tel.: (42) 677-95-57

Artykuły

 • Symulowana rozprawa w dniu 13 grudnia 2017 roku

  W dniu 13 grudnia 2017 r. w Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Widzewa w Łodzi odbyła się kolejna pokazowa symulowana rozprawa z udziałem uczniów, w ramach programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez ten sąd.

  Czytajwięcejo:
 • Pierwsza symulacja rozprawy dla uczniów tłumaczona na język migowy

  15-11-2017

  Pierwsza symulowana rozprawa dla uczniów, tłumaczona na język migowy, odbyła się w łódzkim Sądzie Okręgowym. Inscenizację przygotowali sędziowie i pracownicy Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa i Sądu Okręgowego.

  Czytajwięcejo:
 • Symulowana rozprawa w dniu 7 grudnia 2016 roku

  07-12-2016

  W dniu 7 grudnia 2016 r. w Sądzie Rejonowym dla Łodzi – Widzewa w Łodzi odbyła się kolejna pokazowa symulowana rozprawa z udziałem uczniów, w ramach programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez ten sąd. Tym razem uczestniczyli w rozprawie uczniowie klas V- VI jednej z łódzkich szkół podstawowych. Jest to kolejny etap programu edukacyjnego, tym razem dla starszych uczniów, połączony również ze współpracą sądu z policją.

  Czytajwięcejo: